Komu potrzebne są uprawnienia na pracę z podnosnikami koszowymi?

Obsługa podnośnika koszowego nie jest tak prosta, jak się może wydawać.

Nie każdy może się tym zajmować, ponieważ, aby pracować w taki sposób należy mieć potrzebne licencje. Jak je dostać? Niemało ośrodków we Wrocławiu proponuje tego gatunku kursy, które uczą umiejętności koniecznych do prowadzenia podnosnika koszowego. Są one odpłatne i składają się z dwóch części – teoretycznej oraz praktycznej. W czasie części teoretycznej szkoleniowcy skupiają się na wiedzy ogólnej z zakresu używania podnośnika koszowego.Doprecyzowując nacisk położony zostaje na budowę maszyny, jej typy, a także ogólne zasady pracy budowlanej.Naturalnie podawane są również ogólne wiadomości dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy oraz Urzędu Dozoru Technicznego, który jest nadrzędnym organem kontrolującym funkcjonowanie wszystkich ludzi na placu budowy (w tym obsługujących podnosniki koszowe). Druga część kursu obejmuje praktyczne kwestie i odbywa się na budowie. Może być to bezpośrednio miejsce pracy kursanta lub zaaranżowana przez ośrodek szkoleniowy specjalna przestrzeń. Nie jest to koniec, ponieważ po ukończonym szkoleniu, należy obronić egzamin. Odbywa się on przed pracownikami Urzędu Dozoru Technicznego danego regionu (czyli jeśli robicie kurs, np. we Wrocławiu, to tam również zaliczacie test). Zagadnienia dotyczą zarówno zagadnień teoretycznych, jak i praktycznych,więc trzeba się dobrze przygotować, gdyż poziom pytań jest zaawansowany.

Dopiero po zdanym teście można nazywać się certyfikowanym operatorem podnośnika koszowego i przejść do pełnienia obowiązków.

W przeciwnym razie, pomijając nawet fakt, że prowadzenie sprzętu bez zezwoleń jest bezprawne, zagrażamy życiu własnemu i innych ludzi..